Gmina Sianów kontakt z nami ważne telefony
Strona główna
Położenie
Zabytki
Atrakcje przyrodnicze
Mapa turystyczna
Zdjęcia lotnicze
Przegląd miejscowości
Noclegi
Gastronomia
Kultura
Wioski tematyczne
Szlaki piesze
Szlaki rowerowe
Szlaki kajakowe
Jazda konna
Wędkarstwo
Łowiectwo
Windsurfing
Lotnictwo ultralekkie
Kalendarium imprez 2008

<<
Grudzień
>>

PonWtoSroCzwPtSobNie
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
BIELKOWO


NAZWA MIEJSCOWOŚCI: BIELKOWO
NAZWY DAWNE: BELKOW, BEELKOW
PIERWSZA WZMIANKA: 1265 r.


HISTORIA - ZARYS

Nazwa miejscowości pochodzi od nazwy osobowej Białek, Białk. W najstarszych dokumentach została zapisana jako Belcowe (1265 r., 1268 r., 1269 r., 1271 r., 1275 r., 1278 r, 1290 r., 1297 r.); Belechowe (1275 r.), Bolechowe (1275 r.), Belekowe (1275 r.), Belchow (1278 r.), Belkow (1406 r.), Belecowe (1488 r.), Belekow (1495 r.), Belckow (1628 r.\ Beelkow (przed 1945 r.).Wieś chłopska, podlegająca w czasach średniowiecza parafii w Bukowie Morskim, następnie w lwięcine.Wieś Bielkowo swoją metryką sięga czasów średniowiecza. 21.8. 1265 roku książę Swiętopełk podarował ją klasztorowi w Bukowie Morskim. Chłopi byli zobowiązani do służby w folwarku bukowskim, a po sekularyzacji dóbr klasztornych w okresie reformacji w folwarku książęcym domeny darłowskiej. Na czele organizacji wiejskiej stał sołtys, który posiadał prawo rozstrzygania sporów wiejskich. Ponadto współorganizował służbę sprzężajną. Posiadał przywileje: dwukrotnie większą zagrodę i większe nadanie ziemi tj. od 2 - do 4 wielkich włók (60-120 ha). Około 1780 roku we wsi mieszkał sołtys, 14 kmieci ( chłopów) 4 zagrodników i l owczarz w 21 domach. W 1939 roku we wsi istniało 13 dużych gospodarstw rolnych o pow. od 20 do 45 ha, zajmujących się przede wszystkim uprawą ziemi. We wsi istniała jednoklasowa szkoła z mieszkaniem dla nauczyciela, karczma, sklep spożywczy, kuźnia, punkt pocztowy. Zamieszkiwało w niej 379 mieszkańców w 91 domach.

INSTYTUCJE KOŚCIELNE I KOMUNALNE

- nie występują

PRZEMYSŁ. TECHNIKA

- nie występują

UKŁAD WSI

a. Lokacyjny - owalnica z niewielkim wrzecionowatym, zabudowanym nawsiem

b. Przekształcenia/ zmiany -

c. współczesny - zachowany przestrzenny układ historyczny

UKŁAD ZAGRÓD

a. Tradycyjny - dominuje typ zagrody "A", dużej zamkniętej w czworoboku o układzie budynków w kształcie litery "U", z budynkiem bramnym od strony drogi wiejskiej i chałupą szerokofrontową w głębi siedliska. Występuje również typ "C" - zagrody czterobudynkowej o zabudowie luźnej z szerokofrontowym domem mieszkalnym ustawionym kalenicowo do drogi i budynkami usytuowanymi wzdłuż pozostałych boków podwórza oraz zagrody "Cl" (przekształconej w wyniku wyburzeń części budynków gospodarskich) oraz zagroda dwubudynkowa "E".

ZABUDOWA

a. Mieszkalna - na terenie wsi występują prawie wszystkie typy zabudowy mieszkalnej, w tym tradycyjny typ chałupy I, IA, I B, typ IIJI A, i II B, typ III, i typ V.

b. Gospodarcza- w istniejącej zabudowie gospodarczej występuje budownictwo szachulcowe, szachulcowo - murowane i murowane. Czytelny jest historyczny typ budynku bramnego, obory II kondygnacyjne, murowano- drewniane.

ZIELEŃ KOMPONOWANA I CMENTARZE

a. Obsadzenia dróg - główna droga wiejska obsadzona klonami i lipami

KRAJOBRAZ

Bielkowo jest najdalej na północ wysuniętą wsią gminy Sianów Jest położona przy drodze z Sianowa do Darłowa na terenie płaskim, lekko wyniesionym po stronie zachodniej i opadającym w kierunku północnym, ku podmokłym terenem południowego brzegu jeziora Bukowo. Wieś otoczona ze trzech stron polami, z rzadka poprzerywanymi wysoką zielenią. Ściana lasu przesłania teren otaczający wieś od strony jeziora Bukowo.

STAN ZACHOWANIA

A. Układu wsi - zachowany lokacyjny

B. Układu zagród - zachowany historyczny układ zagród, w części zniekształcony wyburzeniami i rozbudową o budynki mieszkalne i gospodarcze współczesne; czytelne granice działek i układ budynków.

C. Zabudowy - zachowane wszystkie typy historycznych form zabudowy, częściowo przemurowane, przebudowane. W wielu budynkach mieszkalnych wymieniona stolarka okienna, zmieniony wykrój otworów. Budynki szachulcowe ocieplane są od zewnątrz i obijane panelami

D. Zieleni komponowanej - zachowana aleja wiejska z niewielkimi ubytkami w drzewostanie

POWIERZCHNIA EWIDENCYJNA OBRĘBU

987,6 ha© 2008 - Wszelkie prawa zastrzeżone dla GOT w Sianowie Wykonanie: PHU SafNet