Gmina Sianów kontakt z nami ważne telefony
Strona główna
Położenie
Zabytki
Atrakcje przyrodnicze
Mapa turystyczna
Zdjęcia lotnicze
Przegląd miejscowości
Noclegi
Gastronomia
Kultura
Wioski tematyczne
Szlaki piesze
Szlaki rowerowe
Szlaki kajakowe
Jazda konna
Wędkarstwo
Łowiectwo
Windsurfing
Lotnictwo ultralekkie
Kalendarium imprez 2008

<<
Grudzień
>>

PonWtoSroCzwPtSobNie
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
IWIĘCINO


NAZWA MIEJSCOWOŚCI: IWIĘCINOIwięcino to wieś należąca do gminy Sianów, leżąca 15 km od Koszalina i 10 km od Sianowa, przy drodze Koszalin – Darłowo. Ukształtowanie terenu, lasy i bliskość jezior: Jamno i Bukowo oraz Morza Bałtyckiego tworzą tu specyficzny morski mikroklimat.

Nazwa wsi, pojawia się po raz pierwszy w roku 1262, i została wymieniona w dyplomie księcia Wisława II. Pochodzi prawdopodobnie od imienia Ewa lub nazwy pospolitej wierzby – „iwy”. Zwarta zabudowa wsi, datuje się głównie na wiek dziewiętnasty, a niektóre ryglowe chałupy powstały jeszcze przed wojnami napoleońskimi.

W centrum wsi znajduje się gotycki kościół z XIV wieku, jeden z najwspanialszych zabytków na ziemi koszalińskiej. Patrząc z lotu ptaka, na tę sędziwa pocysterska świątynię, z drewnianymi, dziewiętnastowiecznymi bramami oraz kamiennym murem okalającym kościół, można dostrzec unikalny zespół architektoniczny, przyciągający z daleka wzrok przejeżdżających tędy ludzi. Nie dziwi więc, że pierwsi polscy osadnicy przybyli do Iwięcina w maju 1945 roku, wybrali właśnie tę miejscowość, jako miejsce swojego zamieszkania. W latach siedemdziesiątych wieś dzięki aktywności społeczeństwa miała duże znaczenie, posiadała dom kultury, remizę strażacką, szkołę, ośrodek zdrowia, leśniczówkę i sklep. Jej mieszkańcy zajmowali się wówczas przede wszystkim rolnictwem. Jednak polityka społeczno-gospodarcza państwa w ostatnich latach, spowodowała zubożenie ludności i zlikwidowanie niektórych ważnych placówek.

Stworzona przez zespół aktywnych mieszkańców wsi, Strategia Rozwoju, jest próbą zahamowania tej tendencji, jest pierwszym krokiem zmierzającym do poprawy sytuacji materialnej mieszkańców, zatrzymania młodzieży i stworzenia jej szans rozwoju. To również ważny głos wypowiedziany do władz gminy, o potrzebach mieszkańców Iwięcina, o ich aspiracjach i dążeniach. To także próba rehabilitacji sołectw, które jako podstawowe komórki samorządów, są niedoceniane i spychane na margines.

Jan Paweł II w homilii w Krośnie, 10 października 1997 roku, podczas kanonizacji bł. Jana z Dukli, powiedział do ludzi wsi:

„...Twórzcie kulturę wsi, w której obok nowych wymiarów, jakie niosą czasy, pozostanie — jak u dobrego gospodarza — miejsce na rzeczy dawne, uświęcone tradycją, potwierdzone przez prawdę wieków...”.

© 2008 - Wszelkie prawa zastrzeżone dla GOT w Sianowie Wykonanie: PHU SafNet